Zastosowanie żelbetu w budownictwie

Aktualności

Tło
Zastosowanie żelbetu w budownictwie

Zastosowanie żelbetu w budownictwie

30.10.2019

Ogromne korzyści, jakie wiążą się z zastosowaniem żelbetu sprawiają, że wykorzystuje się go w budownictwie na szeroką skalę. Większość osób zdaje sobie sprawę, że budowa mostu czy budynku przemysłowego niemal nie może obejść się bez tego materiału. Mało kto jednak wie, że żelbet stosuje się również do budowy domów jednorodzinnych. Kiedy jeszcze stosuje się żelbet w budownictwie?

Konstrukcje żelbetowe w budownictwie

Z wykorzystaniem żelbetu stawia się m.in. budynki użytkowe, mieszkalne, a także konstrukcje wolnostojące. Ten materiał nie ma zbyt wielu ograniczeń, dlatego z jego użyciem tworzyć można praktycznie wszystko, co zaprojektują architekci, a to ze względu na fakt, że żelbet posiada mnóstwo zalet. Z pewnością zalicza się do nich także jego przystępna cena oraz możliwość dopasowania, która wynika przede wszystkim z dużej swobody w kształtowaniu elementów konstrukcji. Pozwala to chociażby na wznoszenie budynków o oryginalnych kształtach. Kolejna istotna zaleta to odporność na trudne warunki atmosferyczne, w tym m.in. ujemne temperatury. Zdarza się jednak, że w takich warunkach żelbet będzie potrzebował dodatkowego zabezpieczenia.

Kiedy stosuje się żelbet?

Żelazobeton cechuje niezwykle szerokie zastosowanie. Budynki wykonane z użyciem żelbetu otaczają nas niemal wszędzie. Jak się okazuje, nie tylko budynki, ale także hale produkcyjne, fabryki, mosty, tunele, a nawet estakady. Co ważne, większość firm oferująca konstrukcje wykonane z tego materiału produkuje także tzw. prefabrykaty czy nawet konstrukcje szkieletowe. Konstrukcje żelbetowe zastosować można także w budowie obiektów nieco mniej typowych, do których zalicza się m.in. mury oporowe oraz zbiorniki wodne. O powszechności tego materiału stanowi także fakt, że konstrukcje żelbetowe odnajdują zastosowanie w pomnikach bądź obiektach tzw. małej architektury miasta.

Żelbet a budownictwo mieszkalne

Niemal każdy budynek mieszkalny, a w szczególności domy jednorodzinne (nawet te z drewna) posiadają elementy wykonane z żelbetu. Zazwyczaj żelbet wykorzystywany jest do elementów najbardziej narażonych na obciążenia. Fakt, że główny materiał budowy domu stanowi beton komórkowy czy cegły nie oznacza, że nie zastosowano także żelbetu. Niekiedy zdarza się, że z jego użyciem wykonywane są całe stropy. To nie jedyne elementy z żelbetu w domu jednorodzinnym. Nierzadko należą do nich także słupy oraz wieńce. W niektórych przypadkach będą to nawet całe ściany. Co istotne, żelbet służy bardzo często do wykonania balkonów, schodów czy tarasów.  Pojedynczych elementów, do których zalicza się pręty zbrojeniowe, używa się także do wzmocnienia gładzi cementowej czy wykonania pojazdów. Są to bowiem powierzchnie szczególnie narażone na obciążenia.

Żelbet to materiał o niezwykle szerokim zastosowaniu, bez którego trudno wyobrazić sobie współczesne budownictwo i to nie tylko mieszkalne, ale przede wszystkim przemysłowe czy drogowe. Nie powinno to jednak dziwić zważywszy na jego właściwości.

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Planujesz budowę domu? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

30.10.2019

Własny dom to to marzenie wielu osób. Bez wątpienia jest to ogromna inwestycja, która wiąże się nie tylko z dużym nakładem finansowym, ale i różnorodnością prac. Warto się do niej dokładnie

Zastosowanie żelbetu w budownictwie

30.10.2019

Ogromne korzyści, jakie wiążą się z zastosowaniem żelbetu sprawiają, że wykorzystuje się go w budownictwie na szeroką skalę. Większość osób zdaje sobie sprawę, że budowa mostu czy budynku

Oferta

26.10.2019

Pliki cookies

26.10.2019

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.